Discover the Tommy Hilfiger sunglasses, model TJ 0070/F/S-FLL-55, ideal for any occasion. These unisex glasses have a geometric frame made of stainless steel, painted in an elegant matte blue shade, which gives a modern and refined look. The brown lenses, made of polycarbonate, ensure excellent vision clarity, while also protecting the eyes from the sun’s harmful rays, thanks to 400 UV filters, which provide 100% UV protection.
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Tommy Hilfiger |
| SKU Code | TJ 0070/F/S-FLL-55 |
| Gender | Unisex |
| Frame Style | Geometric |
| Lens Type | Normal |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Protection | UV 400 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Lens Width | 55 mm |
| Bridge Size | 17 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Colors | |
|---|---|
| Frame Color | Matte Blue |
| Lens Color | Brown |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.