Polaroid Sunglasses, ref. PLD 2123/S-3DP-57 – A contemporary design with a blue matte plastic frame (3DP), offering a fresh and trendy look. Polarized lenses provide glare reduction and 100% UV protection. The 57mm lens width offers an elegant and comfortable fit, making them perfect for daily wear.
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Polaroid |
| SKU Code | PLD 2123/S-3DP-57 |
| Gender | Men |
| Frame Style | Square |
| Lens Type | mirror/polarized |
| Frame Material | acetate |
| Lens Material | polycarbonate |
| Dimensions | |
|---|---|
| Lens Width | 57 mm |
| Bridge Size | 16 mm |
| Arm Length | 140 mm |
| Colors | |
|---|---|
| Frame Color | crystal |
| Lens Color | orange |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.