Polaroid sunglasses, ref. PLD 4094/S-807-57 – A pair of modern and elegant sunglasses, with a classic black acetate frame (807), offering a timeless and versatile aesthetic. The polarized lenses improve visibility by eliminating glare and provide superior UV protection. With a lens width of 57 mm, these sunglasses ensure a perfect blend of comfort and refinement for any occasion.
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Polaroid |
| SKU Code | PLD 4079/S/X-CVT-57 |
| Gender | Women |
| Frame Style | Cat eye |
| Lens Type | Gradient/Polarized |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions | |
|---|---|
| Lens Width | 57 mm |
| Bridge Size | 17 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Colors | |
|---|---|
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Black Gradient |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.