Polaroid sunglasses, ref. PLD 4094/S-LHF-57 – A sophisticated and fashionable model, with a burgundy frame, made from a mix of stainless steel and high-quality acetate. Polarized lenses offer increased clarity, reduced glare and 100% UV protection. With a lens width of 57 mm, these sunglasses offer a refined and comfortable fit, ideal for fashion-conscious people.
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Polaroid |
| Gender | Women |
| Frame Style | Cat eye |
| Lens Type | Gradient/Polarized |
| Frame Material | Stainless Steel/Acetate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions | |
|---|---|
| Lens Width | 57 mm |
| Bridge Size | 15 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Colors | |
|---|---|
| Frame Color | Burgundy |
| Lens Color | Burgundy Gradient |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.